Jonathan Quick'un Stanley Cups ile yazılan Kings'e mirası

Bad Chatty

New member
Kings 2000'li yılların başında yeniden yapılanırken, geleceğin kalecilerinin Jonathan adında bir adam olacağı açıkça ortaya çıktı. Fakat hangisi?

2006'daki ilk tur draft hakkı Jonathan Bernier ile 2005'teki üçüncü tur draft hakkı ve genel sıralamada 72. sıradan seçilen Jonathan Quick arasındaki ilk karşılaştırmalar Bernier'in lehine oldu. Öne çıkan kalecilerin beşiği olan Quebec'ten geliyordu ve yüksek skorlu Quebec Büyük Gençler Hokey Ligi'nde başarılı olmuştu. Quick, Connecticut'taki Avon Old Farms'ta lise hokeyi oynamıştı. Askere alındıktan sonra Massachusetts-Amherst Üniversitesi'nde iki sezon geçirdi.

Bir profesyonel olarak Bernier'in sağlam referansları vardı. Quick'in fazla uyumak ve ikinci lig otobüs gezilerine geç kalmak gibi kötü bir alışkanlığı vardı. Bir antrenörle yapacağı toplantıyı kaçırınca Amerikan Hokey Ligi'nden ECHL'ye düşürüldü. Bu görmezden gelemeyeceği bir uyandırma çağrısıydı.

Kings başkanı Luc Robitaille, “Bernier ilk turda seçildi, yani…” dedi ve ses tonu, birinci sınıf seçime verilen saygıyı ifade ediyordu. “Ama Quickie geldi ve işi aldı. Her zaman söylediğin şey şu: NHL'ye girmek istiyorsan birinin işini almalısın. Onu aldı ve onunla birlikte kaçtı.”

Hızlı birkaç alarm saati ayarlamayı öğrendi. Kendi mesleğinde çalıştı ve 2007-08'de Kings adına oynayan yedi kaleci arasında, onun alamet-i farikası haline gelen atletizmi ve söndürülemez ateşi göstererek kendisini diğerlerinden ayırdı. 2012 ve 2014 yıllarında takım tarihindeki tek iki Stanley Cup şampiyonasına liderlik etti ve reflekslerinin yavaşladığı ve mücadelelerinin inkar edilemez hale geldiği bu sezona kadar rakiplerini 1 numara statüsüne kadar savuşturdu.

Kings kalecisi Jonathan Quick, Edmonton Oilers'a karşı 2022 Batı Konferansı çeyrek finalinin 4. maçında gözünü diskten ayırmıyor.

(Wally Skalij / Haberler)

Onun yükü taşırken Krallar bir Kupa daha kazanamazdı. Onsuz devam etmek neredeyse düşünülemez görünüyordu.

O, Kings'in kardeşliğinin ve tarihinin o kadar bir parçasıydı ki, genel menajer Rob Blake, Quick'i Columbus'a güçlü savunmacı Vladislav Gavrikov ve kaleci Joonas Korpisalo karşılığında takas ettiğinde hepsi şok oldu; anlaşma çarşamba günü açıklandı. Kağıt üzerinde bu anlaşma, savunmada zayıf ve gol konusunda tutarsız bir takım için çok mantıklı. Ancak insanlar kağıttan kesilmiş değildir.

Kendisi ve savunmacı Drew Doughty adına konuşan takım kaptanı Anze Kopitar, “Quickie'nin ömür boyu kral olacağını ve kariyerimizin geri kalanında da onunla oynayacağımızı düşünüyordum” dedi.

Kings kalecisi Jonathan Quick, 24 Şubat'ta New York Islanders'a karşı oynanan bir mola sırasında skor tablosuna bakıyor.

(Mary Altaffer / Associated Press)

İlginç bir değişiklikle Columbus bir gün sonra Quick'u Vegas Altın Şövalyeleri'ne takas etti. Değeri play-off deneyiminde, son performanslarında değil ama ateşi hâlâ yanıyor ve Kings'in onsuz başarabileceğine inandığı play-off yarışını bloke edebilecek bir rakiple karşılaştığında ateşi daha da arttı.

Quick, Cuma günü Adin Hill'in yedeği olarak Altın Şövalyeler'deki ilk maçına çıkmadan önce Las Vegas'ta gazetecilere “Bu motive edici” dedi. “Bu takımın bir parçası olmayı ve her yıl yapmak istediğiniz şeyi yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum: liginizi kazanmak istiyorsunuz, play-off serisini kazanmak istiyorsunuz, 16 play-off maçı kazanmak istiyorsunuz. Bu yüzden onların oraya ulaşmalarına yardımcı olmak için yapabileceğim ne varsa, yapmak istediğim şey bu.”

Bir daha eski standartlarına ulaşamayabilir ama bu çaba eksikliğinden olmayacak.

Kings kalecisi Jonathan Quick, 2012 Stanley Kupası Finali'nin 4. maçında New Jersey Devils'e karşı diski önünde tutmaya çalışıyor.

(Robert Gauthier / Haberler)

Kings' Cup'ı kazanan takımlara koçluk yapan ve şu anda Flames'e rehberlik eden Darryl Sutter, geçen hafta “Harika bir kariyeri oldu ve bugün hazır olacağını çok iyi biliyorum” dedi. “Onun bütün düşüncesi, 'Birine göstermek istiyorum.' olacak. Bunu garanti edebilirim.”

Quick'in mükemmelliği, düşük skorlu, sekizinci sırada yer alan takımın 2012 play-off'larında durdurulamaz bir güce dönüşmesine olanak sağladı. Ancak sezon sonrası en değerli oyuncu olarak gerçekleştirdiği tüm kurtarışlar arasında hiçbiri, o zamanlar 2 yaşında olan kızı Madison'ın zafer sonrası basın toplantısında bir parça şeker yüzünden boğulmaya başlaması ve onu yerinden çıkarması kadar önemli değildi. onun sırtını okşadı. “Kusura bakmayın, M&M krizi” dedi sakince.

Kings'in, San Jose'ye karşı ilk tur serisinin ilk üç maçını kaybetmesine ve sonraki iki turda geride kalmasına rağmen 2014'te tekrar kazanmasının sebebi oydu. Robitaille, “Bana akla gelen ilk şeyin ne olduğunu sorarsanız, onun muhtemelen şimdiye kadar gördüğüm en amansız rakip olduğu olur” dedi. “Kalecilerin farklı olduğunu her zaman duyarsınız ama o, rekabet gücünün herkesten üstün olduğu bir açıdan farklıydı.

“San Jose'ye karşı 3-0 geride kaldığımızı biliyorum, ne zaman ve nasıl olduğunu bilmiyorum ama takıma 'İşte bu kadar' dediğini biliyorum. Kapıyı kapatıyoruz. Biz bunu tersine çeviriyoruz.' Ve ne olduğunu biliyoruz.”

Sutter, Quick'i “eski tarz” olarak adlandırdı ve onun en büyük iltifatı oldu. “Bu, çok sayıda play-off maçı oynayan, sakatlanan, birkaç ameliyattan sonra büyük ameliyatlar geçiren ve yine de geri dönen bir adam. O bir savaşçı,” dedi Sutter. “O odada büyük bir lider. Harika iş ahlakı. Mükemmel kişilik. Baskın rakip, sana şunu söyleyeyim. Bu dizilerin çoğu… zorlu dizilerdi. Bu takımların da iyi kalecileri vardı ve bu onun mücadelesiydi: diğer kaleciden daha iyi olmak istiyordu.”

Birçok akranının aksine Quick, görüşünü engelleyen veya işini zorlaştıran takım arkadaşlarına asla bağırmadı. İdmanlarda kendisine gol atan birinin kulağının üzerinden diski fırlatırdı ve bazen hayal kırıklığı içinde sopasını direğe çarpardı ama maçlar sırasında asla parmaklarını işaret etmezdi.

Kings kalecisi Jonathan Quick, 16 Haziran 2014'te Los Angeles şehir merkezindeki LA Live'da Stanley Kupası'nı düzenliyor.

(Wally Skalij / Haberler)

Doughty, 2019'da The Haberler'a şunları söyledi: “Ligdeki diğer adamların, D-man'leri onları perdelediğinde ve disk içeri girdiğinde ellerini havaya kaldırdıklarını görüyorsunuz. Quickie'nin bunu yaptığını bir milyon yıl geçse de göremezsiniz.” Ve eğer file arkasında bir geçiş varsa ve bu açıkça D-men'in hatasıysa, Quickie susacak ve olmadığı halde bunun kendi hatası olduğunu söyleyecektir. Bu tam da böyle bir adam.”

Robitaille de buna hayran kaldı. “Onu takım arkadaşları tarafından bu kadar sevilmesinin nedeni de buydu. O en iyi takım oyuncusuydu” dedi Robitaille.

Quick, galibiyet (370), oyun dışı kalma (57), kurtarış yüzdesi (0,911), kurtarışlar (18.188), oynanan oyunlarda (743) ve oynanan dakikalarda (43.215) seri lideri olarak Kings'ten ayrıldı. İki kez Kupa galibi, 2012 play-off MVP'si, iki kez ABD Olimpiyatları ve iki kez Jennings Kupasını kazanan ve en az gol yiyen takımın kalecisi olarak Hokey Salonu'nda yer almak için güçlü bir iddiaya sahip. Kralların sonunda bahşettiği onurlara ek olarak Şöhret.

Robitaille'e göre Quick, Doughty, Kopitar ve kısa süre önce emekli olan Dustin Brown (Kupa takımlarının çekirdeği) işleri bittiğinde özel bir takdir alacak. “Ve bunun ne zaman olacağını bilmiyorum. Ve Quickie için iyi. Olabildiğince oynayacak” dedi Robitaille. “Ona şunu söyledim: Oynayabildiğin kadar oyna. Daha iyi bir şey yok.”

Hızlı bir şekilde Güney Kaliforniya'dan Las Vegas'taki yeni işine doğru yola çıktı. Barstow'a varıp çöle ulaştıktan sonra kariyer manzarasının değişmesinden heyecanlandığını söyledi. Geldiğinde coşkulu bir karşılama, odağını değiştirmesine yardımcı oldu. “16 yıldaki ilk yeni durumum için şimdiden gerçekten rahat hissediyorum ve bu adamlar bu konuda harika bir iş çıkardılar” dedi, “bu yüzden onlarla çalışmayı ve bazı oyunlar kazanmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Kings kalecisi Jonathan Quick, Aralık 2009'da takımın El Segundo'daki antrenman tesisinde formasıyla oturuyor.

(Robert Gauthier / Haberler)

Kings'i kendi şartlarıyla terk edememesi üzücü ama hayat her zaman iyi hissettiren sonlar sunmuyor. Maaş tavanı kısıtlamaları onu tamamen duygusallıktan uzak tutmalarını engelliyordu ve o muhtemelen bunu istemezdi. Blake'in şu anda ve gelecek sezonlar için en iyi kadroyu oluşturma sorumluluğu vardı. Quick'in düşen performansı, takım arkadaşları ve taraftarlar tarafından ne kadar çok sevilse de artık bunun bir parçası olamayacağı anlamına geliyordu.

Quick'i en iyi zamanlarında hatırlayın: harika bir takım arkadaşı, mükemmel baskı uygulayan oyuncu ve çoğu taraftarın hayal etmeye cesaret edebileceğinden iki kat daha fazla Kupayı Los Angeles'a getiren Jonathan.