Kings'ten Joonas Korpisalo, Jonathan Quick olmaya çalışamayacağını biliyor

Bad Chatty

New member
Krallar, 1 Mart'ta Joonas Korpisalo'yu Columbus'tan aldığında, kızıl sakallı Finlandiyalı kaleciye sıcak bir karşılama ve kıskanılacak bir görev verdi: Serinin iki Stanley Kupası şampiyonluğunun omurgası olan ve taraftarların sonsuz şükranlarını kazanmış olan Jonathan Quick'un yerine geçmek. Oyunundaki kaymaya rağmen bu başarılar.

Hızlı ve birinci ve üçüncü tur draft seçimleri karşılığında defans oyuncusu Vladislav Gavrikov ile birlikte Kings'e takas edilen Korpisalo, sakin bir güvenle karşılık verdi. Gavrikov'un büyüklüğü ve zekasıyla güçlendirilmiş bir savunmanın arkasında oynayan Korpisalo, Kralların uzun bir play-off turu yapma umuduna sahip olmak için geliştirmek zorunda kaldığı bölgeye istikrar getiriyor. Yeni takımıyla ilk üç startını kazanırken 84 şutun 78'ini durdurdu; bu, yeni arkadaşlar ve hayranlar edinmenin kesin bir yoluydu.

Kimseye Quick'i unutturmaya çalışmıyor. Bu olmayacak.

“Sadece kendim olmaya çalışıyorum, anlıyor musun? Başka hiç kimse Jonathan Quick olamaz. O burada yaşayan bir efsane. Yani bu adamın yerini kimse dolduramaz. Kimse yok,” dedi Korpisalo birkaç gün önce. “Sadece kendim olmaya çalışıyorum ve kimsenin yerini almaya çalışmıyorum, sadece kendimi buraya getiriyorum ve en iyi yaptığım şeyi yapıyorum.”

Columbus tarafından Vegas'a gönderilen Quick, ilk dört startını Altın Şövalyeler ile kazandı ve ortalamaya karşı 2,22 gol ve 0,930 kurtarış yüzdesi elde etti. Ancak Perşembe günü Vegas'ın Calgary'ye 7-2 mağlup olduğu karşılaşmada 29 şutta altı gol atarak bu sezon Kings'teki başlangıçlarına dair geri dönüşleri tetikledi. 31 Kings maçında ortalamaya karşı 3,50 gol attı ve 0,876 kurtarış yüzdesine sahipti, bu da genel menajer Rob Blake'in bir yükseltme için zor ama gerekli bir takas yapmasına yol açtı.

Quick mücadele ederken ve Cal Petersen başarısız olurken Pheonix Copley Kings'i ayakta tuttu, ancak Copley'nin NHL play-off deneyimi yok. Korpisalo, tamamı 2019-20 sezonunda Columbus'la olmak üzere dokuz sezon sonrası maç oynadı ve ortalamaya karşı 1,90 gol ve 0,941 kurtarış yüzdesi elde etti. Bu deneyimi nedeniyle, koç Todd McLellan play-off'ların ilk beş oyuncusunu seçtiğinde avantaja sahip olacak.

Korpisalo şu ana kadar, Perşembe günü Crypto.com Arena'da Kings'in Blue Jackets'e karşı kazandığı 4-1 galibiyetinde 26 şutu durdurma konusunda oldukça sağlam bir performans sergileyen Copley ile dönüşümlü olarak başladı. McLellan, antrenör ekibinin Korpisalo'yu eski takımıyla eşleştirmek için bu modeli bozmayı tartıştığını ancak iyi bir rotasyonu yalnız bırakmaya karar verdiğini söyledi.

Korpisalo'nun eski takım arkadaşlarıyla karşılaşması güzel bir olay örgüsü yaratabilirdi ama McLellan'ın aklında en önemli şey Kings'in güçlü koşusunu sürdürmekti. 7-0-1'lik bir yükseliş içindeler ve son yedi maçın her birinde rakiplerini iki veya daha az golle tutmayı başardılar. Korpisalo'nun sırası cumartesi günü Kings'in Vancouver ile karşılaşacağı ve eğer kazanırsa Pasifik Bölümü'nde Vegas'ı geçerek birinciliğe ulaşacağı zaman gelecek.

McLellan, Copley'i Columbus'a karşı başlatma konusunda “Yaptığımız şeyi yapmaya devam edeceğiz” dedi. “Gerçekten duygusallaşmanın ne anlamı var ne de buna gerek var. … Gittiğimiz rotasyon bu. Hiçbir şeyi değiştirmemize gerek yok. Ve biz de bununla gidiyoruz. Şu anda iyi bir noktadayız. İyi bir noktada kalmak istiyoruz.”

Sezonun ardından sınırsız serbest oyuncu olmaya hak kazanan Korpisalo, eşi, küçük oğlu ve köpeğiyle birlikte Los Angeles'a sorunsuz bir geçiş yaptı. Los Angeles trafiğine geçişi zorlu oldu ve geçen hafta South Bay'den şehir merkezine olan yolculuğun bir saatten fazla sürdüğüne inanamıyordu.

“Bu başka bir şey” dedi. “Columbus'ta yaşadım [from] buz pateni pisti bu yüzden her gün oraya yürüdüm. … Çok farklı. Ama buna çok çabuk alışıyorsun.”

Buzdaki ayarlamaları iyi gitti.

“Adamlar diski sürekli görmeme izin vererek harika bir iş çıkarıyorlar. Bu oyunuma çok yardımcı oluyor” dedi.

Ayarlamalar her iki yönde de olur. Yıllarca Quick'in sesini duyduktan ve Quick'in belirli durumlardaki tercihlerini öğrendikten sonra savunma oyuncusu Drew Doughty, anlaşılır bir şekilde başka birini kalede duyup görmeyi tuhaf buluyor.

Savunmacı Drew Doughty (solda) ve kaleci Joonas Korpisalo, Korpisalo'nun 1 Mart'ta Kings'e takas edilmesinden bu yana gülümseyecek çok şey yaşadı.

(Mark J. Terrill / Associated Press)

Doughty, “Quickie'nin benden tam olarak ne yapmamı istediğini bilmeye o kadar alıştım ki ve onun ne yapacağını biliyorum” dedi. “Yani bu kesinlikle bir ayarlama ama bence ayarlama gerçekten sorunsuz bir şekilde yapıldı. Korpisalo gerçekten iyi bir kaleci. İyi adam. Şu anda iki kalecimize de çok güveniyoruz. İkisi de iyi oynuyor. İçlerinden birinin görevi devralıp devralmayacağını veya ne olacağını görmek ilginç olacak. Bilmiyorum.

“Burada Quickie ile birlikte olmamak farklı ama ne kadar üzücü ve hayal kırıklığı yaratsa da yolumuza devam etmeliyiz. Bu sadece işin özü.”

Savunmacı Sean Walker, Quick ile bir ilişki kurduğunu ve Quick'un diski nasıl oynayacağına dair fikir sahibi olduğunu söyledi. Şimdi bunu Korpisalo ile geliştiriyor.

“Sakin oynuyor ve bizi de çok sakinleştiriyor. Büyük kurtarışlar yapacak, gerektiğinde diski donduracak. Şu ana kadar harikaydı. Rakamları bunu gösteriyor” dedi Walker. “Onun etrafta olması harikaydı.”

Korpisalo, kendisini 2012'de üçüncü turda seçen Columbus'tan sevgiyle bahsetti.

“Bir kulüpte sekiz yıl, bu çok uzun bir süre. Bu kadar yılı tek bir kulüpte geçirecek kadar şanslıydım. Artık bu ligde çok fazla adamın bunu yaptığını düşünmüyorum” dedi. “Harika anılar. İnişler ve çıkışlar. Orada herkes her zaman takımı destekledi. Benim ve harika insanlar için harika bir yer ve harika anılar.”

O ikinci Jonathan Quick değil, ilk Joonas Korpisalo. Krallar bunun yeterli olacağına bahse giriyor. Yanlış olmayı göze alamazlar.