Mide Bulantısı Ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

Mucahit

Member
Mide Bulantısı Ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısı ve sonrasında oluşan kusma durumu kişide bir hastalığın veya sorunun habercisidir. Bu durum midede oluşan bir rahatsızlıktan olabileceği gibi altında yatan başka bir hastalığın sonucu olabilmektedir. Bu sebeple mide bulantısı ve sonrasında kusmak gibi durumlar ile karşılaşan kişilerin yasadığı rahatsızlığın ilk olarak belirlenmesi gerekir.


Halk arasında istifra olarak bilinen kusma genel itibari ile çok büyük bir problem gibi görünmemektedir. Oluşan vakaların büyük çoğunluğunda vücutta oluşan ani değişimlere karşı verilen tepkiler görülür. Örneğin yemeğin miktarını kaçırıp aşırı miktarda yemek, alkolü çok fazla tüketmek, duygusal yönden yaşanılan durumlar, stresli olmak, hamilelik gibi olaylar neticesi kusmayla sonuçlanabilmektedir. Ancak kişinin kusması alışılageldik bir vaziyete bürünüyorsa ve devamlı hale gelmeye başlamışsa bu durumda muhakkak bir doktora görünülmesi gerekmektedir. Bu türden sorunlar yaşayan hemen herkesin ilk olarak aklına mide bulantısına ne iyi gelir gibi düşüncelerle dertlerine deva aramak gelir.

Mide Bulantısı Ve kusma Olayı neden Olur?
Yukarıda saydığımız maddelerin yanında bulantının en sık görülen nedenleri yaralanma, çeşitli hastalıklar ve hamilelik döneminin ilk haftaları sayılabilir. Bunlar toplumda görülen sık sayılabilecek sebeplerdendir.

  • Hamileliğin ilk haftalarında bayanların yaklaşık %60’lık kısmında mide bulantısı görülür. Bulantıyla birlikte kusmada izlenebilir. Bu nedenle kendisinde bu tur belirtiler gören bayanların hamilelikle ilgili testler yaptırmaları önerilir.
  • Mide bulantısına ve kusmayla birlikte vertigo görülebilir. Böyle bir olayda nörolojik olarak takip yapılması gerekmektedir.
  • Kafa içerisinde oluşan ve basıncın artması nedeniyle oluşan kusmalar fışkırma tarzında gerçekleşir.
  • Kulakta görülen problemler sonucu oluşan bulantı ve kusmalarda ayrıca bas dönmesi görülme ihtimali yüksektir.
Kusmaya Ne iyi gelir?
Peki, bu türden sorunlar oluşturabilen mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir? Esasında bir hastalığa karşı tedavi uygulanabilmesi için öncelikle o hastalığın net olarak keşfedilmesi gereklidir. Sorun kişinin midesinden mi kaynaklı, yoksa başka sebepler kusmayı mı tetikliyor bunun net bir şekilde anlaşılması gerekir. Mide kaynaklı problemler için çeşitli bitkiler önerilebilir. Ancak hastalığın net teşhisi için alanında uzman bir doktor tarafından tam teşekküllü bir muayene şarttır. Muayene sonrası doktorunuzun vereceği kararlar doğrultusunda tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.