Sağlıklı Bir Ramazan Nasıl Olur?

Mucahit

Member
Sağlıklı Bir Ramazan Nasıl Olur?

Sağlıklı Ramazan
12 Ayın sultanı Ramazan ayında sağlıklı kalmak için öncelikle beslenme şeklimize dikkat etmeliyiz. Bunun sebebi uzun süre aç kalacak olan midemiz enerjiye ihtiyaç duyacak ve bunu karşılamak için sahurda acıkmayı önleyen (süt, yumurta, çorba) besinleri tercih etmeliyiz. Aksam ezanı – sabah ezanı arasındaki sürede aralıklarla fazla su içmeliyiz böylece vücudumuz gerekli suya ihtiyacını giderecektir. Yemekleri hızlı yemeyip midemizin sindirimini kolaylaştırmak için yavaş yemeliyiz. Sahurda kesinlikle ağır yağlı tatlılardan kaçınmalıyız. Böylece hızlı acıkmayı önlemiş oluruz.Midemiz ile ilgili sorun olmaması için;

İftar sofrasından kalktıktan sonra bir yere oturulmamalı bunun yerine hareket edip sindirimi kolaylaştırmalıyız.

Yemekleri yavaş yemeğe dikkat etmeliyiz bu midemizde oluşan şişkinliğin azalmasında yardımcı olacaktır.

Kilo almamaya dikkat

İftar vakti geldikten sonra ezanı duyar duymaz yemeye atlayıp sonradan vermekte sıkıntı yaşayacağınız kaloriler almamaya özen gösterin yemeyi abartmadan yemeye dikkat edin. Yemeği yerken daha az yağ içeren yemekleri tercih edin ve asit oranı fazla içeceklerden uzak durun. Kesinlikle yemek sonrası kısa tempolu yürüyüşleri ihmal etmeyin bu sizin hem canlı kalmanızı sağlayacak hemde oluşabilecek rahatsızlıklarınızı önleyecektir.

Tatlı yiyecekseniz sütlü tatlıları tercih edin

Tatlı yemek insanı mutlu eder. Fakat eğer iftardan sonra yediğiniz tatlı aşırı şerbetli ve hamur işi olursa üzülebilirsiniz bu yüzden oranı çok daha düşük olan güllaç gibi tatlıları tüketmeye özen gösterin.

Sahurda dikkatli beslenin

Sahura kalkmaya dikkat edin çünkü sahur açlığımızı bastırıp orucu daha sağlıklı şekilde tutmamızı sağlar. Sahur sofralarına kesinlikle aşırı yağlı, asitli içecekler gibi yiyecekleri koymamaya dikkat edin bunun yerine yemeği kahvaltı tarzı (süt, yumurta) yemeği seçip bol sıvı tüketmeye çalışın bu beslenme sizin daha geç acıkmanızı sağlar.

Orucun vazgeçilmesi su;

Kesinlikle su ihtiyacınızı ihmal etmeyin çünkü su ihtiyacını ihmal etmek orucun çok zor geçmesini sağlar ve farklı rahatsızlıklara yol açabilir bu yüzden sofranızdan bolca suyu eksik etmeyin.