Şeker Hastaları Neler Yemeli?

Ferhat

New member
Şeker Hastaları Neler Yemeli?

Gıdalardaki ana besinler: proteinler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve minerallerdir. Karbonhidratlar vücuda enerji sağlamaktadır. Şeker hastalığı için tercih edilen en ideal besinler; fasulye, mercimek, bezelye, tahıllar, hububatlar, meyve ve sebzelerdir.
Proteinler için ise en uygun tercih; az yağlı mandıra ürünleri ve hafif etlerdir. Lif bakımından zengin gıdalar yağ düzeylerini ve şekeri düşürmek için en sağlıklı besinler olarak bilinmektedir.

Diyabet beslenmesinde besinler mümkün olduğunda zeytinyağı ile yoksa mısır yağı veya Ayçiçek yağıyla pişirilmelidir. Çok fazla yağ içeren yiyecekler diyabet hastaları için çok zararlı olabilirler. Kızartmanın yerine haşlama tarzı daha hafif besinlere alışmak önemlidir.

Uzmanlar, şeker hastalarının tıbbi beslenme tedavisinin bilinde olunmasını ve hiçbir şekilde öğün atlanmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Düzenli saatlerde yemek yenilmesi, kan şekeri dengesinin normal ve olumlu seyretmesini sağlamaktadır.

Diyabet için çoğunlukla tam tahıllı ekmekler, kepekli makarnalar, yulaf, gevrekler, kuru baklagiller gibi hem vücudun karbonhidrat ihtiyacını karşılayan hem de hazmetmesi kolay besinler tercih edilmelidir.

Şeker hastalarının asla yememesi gereken meyveler bulunmaktadır. Her meyve kesinlikle yenmemelidir veya çok kısıtlı bir şekilde tüketilmelidir. Şeker hastalığına iyi gelen meyvelerde vardır. Taze sıkılmış meyve suları rahatlıkla tüketilebilir. Posalar, meyve sebzelerin içeriğindeki şekeri dengeleyici görev görmektedir.